Jan Zahradil: Rozhovor na aktuální téma

Z médií

Pro mě paní Ashtonová představuje nízkoprofilový typ politika, takového, který nikoho příliš nenadchne, ale také nikoho příliš nezarmoutí. A bohužel právě tito lidé nebo lidé tohoto typu byli při těch závěrečných vyjednáváních jmenováni do těch vrcholných evropských funkcí.

Jan Zahradil: Události, komentáře

Z médií

Ale fakt je, že Fischerova vláda, ať už si o ní myslíme cokoliv, je vládou legitimní, je vládou, která má ústavní mandát a je vládou, která vkonečném důsledku o té nominaci eurokomisaře rozhodne a musí tu odpovědnost unést bez ohledu na to, co si o tom budou myslet politické strany. To, že to pro někoho může být pohodlné, že tady vlastně je jakýsi zástupný terč a že vnejhorším případě se od toho rozhodnutí může distancovat, to prostě ssebou také nese parlamentní demokracie.

Jan Zahradil: Dvacet minut Radiožurnálu

Z médií

Myslím, že ta charta je opravdu taková neprozkoumaná půda. Mnozí se mnou souhlasit nebudou. Zaznívá názor, že ta charta se nevztahuje na národní legislativu, že skutečně podle ní mohou být vykládány pouze evropské předpisy, ale nikdo to nikdy ještě v praxi nevyzkoušel. Takže opravdu je možné, a já to netvrdím nijak autoritativně, ale je možné, že pomocí té charty by mohlo dojít k prolomení určitých součástí národních právních řádů, nejenom tedy v České republice, ale i v jiných státech.

Jan Zahradil: Interview

Z médií

No tak v každém případě znovu říkám, pokud je tady byť jen milimetr právní nejistoty, že by Lisabonská smlouva opravdu mohla sloužit, nebo řekněme být zneužita, být zneužita k tomu, aby se otevíraly nějaké neoprávněné majetkové nároky z minulosti, tak skoro bych řekl, že odpovědností každého politika je, má-li tu možnost, s tím se pokusit něco udělat.

Vedlejší produkty tahanice o Lisabon (díl 1.)

Stanoviska a projevy

Bezesporu Klausův odpor k ratifikaci oživil zájem o problematiku evropské integrace a jejího smluvního uspořádání doma i v zahraničí. To je jenom dobře. Současný nekonečný sit-com o evropské integraci – v němž je Lisabonská smlouva jen dalším dílem – je totiž naplňováním padesát let starého poválečného schumannovsko-monnetovského scénáře.

Jan Zahradil: Špidla? „Decent but ineffectual sort“

Z médií

Schválí-li a navrhne-li česká vláda Vladimíra Špidlu jako oficiálního českého kandidáta na eurokomisaře, bude to důkaz, že se chováme přesně tak, jak se od středně malé země v EU očekává: raději nevyčnívat, neprovokovat, plout s proudem, být konformní, držet pusu.

Jan Zahradil: Špinavá hra o Lisabon se hraje v Bruselu

Z médií

Od pana Barrosa je to pro mě velké zklamání. Doufal jsem, že si uvědomí, že předsedou Evropské komise je i díky 54 hlasům, které dostal z naší konzervativní frakce, včetně devíti hlasů z ODS. Předpokládal jsem, že se bude k našemu předsedovi chovat konsiliárně.

Online rozhovor

Z médií

Dobrý den, pane Zahradile, já jsem velkej fanda ODS a jen jsem se chtěl zeptat, jaká myslíte, že je šance, že ty volby vyhraje ODS.

Otázky VM Speciál

Z médií

Pan Havel to potvrdil, co jsem říkal, že lepší je vézt s proudem než hlasovat proti i v případě, že jsem přesvědčen, že hlasovat proti je správné.

Nedělní partie

Z médií

ČSSD otevřela před evropskými volbami témata, která nesouvisí s evropskými volbami, protože téma zdravotnictví, penzijních systémů, sociálních systémů nebo rodičovských přídavků nejsou přímo v pravomoci Evropské unie a už vůbec ne Evropského parlamentu.