Události, komentáře 22.10.

Z médií

Junckerova komise dostala méně hlasů, když byla schvalována, než obě Barrosovy komise. A já jsem to řekl i ve svém projevu, já si myslím, že pan Juncker je člověk, který nemůže přinést do struktur Evropské unie nějaký nový vítr a tolik potřebné reformy. On je opravdu něco jako „stará struktura“, je to člověk, který prošel všemi možnými funkcemi za posledních 30 let a já jsem byl přesvědčen, že to chce někoho zvenku, někoho, kdo je schopen přinést jiný pohled, nový pohled, Evropskou unii trochu otevřít. Pan Juncker to podle mě není.

Události, komentáře 16.9.: Asociační dohoda pro Ukrajinu

Z médií

Pokud by na Ukrajině nabyly vrchu nebo dokonce tu politickou reprezentaci ovládly síly extremistické, síly krajně pravicové nebo něco podobného, no, tak samozřejmě ta situace bude naprosto jiná. Zatím to vypadá, že nic takového nehrozí. A já věřím, že Ukrajina půjde dál demokratickou cestou a ne cestou nějakého radikalismu nebo krajního nacionalismu. Ale to se ukáže v těch následujících 15 měsících. Myslím si, že dnešní podepsání té asociační dohody, respektive její ratifikace evropským parlamentem byla dobrým politickým signálem.

EU chce vystupovat jednotně. Je mi líto, že český premiér nedrží basu

Z médií

Mně je líto, že pan premiér Sobotka opakovaně nedrží basu, a že narušuje takový ten psychologický efekt, který vlastně je tak jedním z důsledků těch sankcí, tam nejde jenom o nějaký ekonomický dopad. O to, aby se někomu znepříjemnil život. Ale jde i o ten psychologický efekt toho, že tady mezinárodní organizace jménem Evropská unie vystupuje jednotně. A pan premiér Sobotka už po několikáté se jakoby od toho odchyluje.

Benešovy a naše otázky

Stanoviska a projevy

Tento článek jsem publikoval přesně před 6 lety, v den 60. výročí úmrtí Edvarda Beneše. Dnes jej přetiskuji, protože je až k nevíře aktuální. Jen pár reálií se pozměnilo: Putin už není premiér, ale znovu prezident. Dříve německý tisk dnes vlastní Babiš. Místo Gruzie je tu Ukrajina. A místo protiraketového štítu se dnes hovoří o základnách NATO. Jinak není nutné na napsaném měnit ani slovo.

Alternativa existuje. A vnitřně konzistentní

Z médií

Středeční projev britského premiéra Davida Camerona o Evropské unii byl z těch, kterým se říká „breakthrough“ neboli průlomové. Nikoliv proto, že oznámil referendum o možném setrvání či odchodu Británie z EU (ostatně až po příštích parlamentních volbách v roce 2015). Ale proto, že vytyčil celkem jasnou a srozumitelnou vizi budoucnosti Evropské unie, která je alternativou k převládajícímu federalistickému proudu na kontinentě. Bylo to poprvé, kdy se takto koncepčně, programově a ideově vymezil šéf exekutivy některého z velkých členských států EU.

Zahradil: Vzpomeňte si, jak Schwarzenberg a Kalousek vyváděli…

Z médií

Předseda europoslanců ODS a člen nejužšího vedení strany Jan Zahradil říká, že je nutné přesvědčit Američany, že je pro ně výhodnější Evropa nezávislých států. Mrzí ho, že nevyšel projekt amerického radaru. Rovněž si myslí, že by Karel Schwarzenberg svým odchodem na odpočinek velmi prospěl české diplomacii a zahraniční politice, neboť na svou funkci již nestačí.

Jan Zahradil: Česko na evropské periferii je mýtus

Z médií

Jako odpověď na stávající evropskou krizi obhajují J. Čáslavka a F. Nejedlý ve svém článku další integraci (jinými slovy totéž u nás hlásá např. K. Schwarzenberg). Nic nového, evropští federalisté se rozhodli, že tato krize nepřijde vniveč, že poslouží k dalšímu velkému integračnímu skoku. Proto také vyostřují situaci strašením evropské veřejnosti, že bez tohoto skoku se EU rozpadne.