Události, komentáře 22.10.

Z médií

Junckerova komise dostala méně hlasů, když byla schvalována, než obě Barrosovy komise. A já jsem to řekl i ve svém projevu, já si myslím, že pan Juncker je člověk, který nemůže přinést do struktur Evropské unie nějaký nový vítr a tolik potřebné reformy. On je opravdu něco jako „stará struktura“, je to člověk, který prošel všemi možnými funkcemi za posledních 30 let a já jsem byl přesvědčen, že to chce někoho zvenku, někoho, kdo je schopen přinést jiný pohled, nový pohled, Evropskou unii trochu otevřít. Pan Juncker to podle mě není.

Události, komentáře 7.10.

Z médií

Paní Jourová, zdá se, už ty problémy má za sebou a teď se bude muset soustředit na to své portfolio, které, jak už tady bylo řečeno, není nikterak jednoduché a ty jednotlivé odbornosti spolu zase až tak moc nesouvisí, takže uvidíme, jak se jí bude dařit. V každém případě já jí přeji úspěch.

Události, komentáře 1.9.

Z médií

Myslím, že řada premiérů nebo představitelů členských států Evropské unie také vyhodnocuje dopady některých sankcí na svou ekonomiku, efektivitu těch sankcí. Ale ne každý z nich měl potřebu to veřejně vlastně hned po skončení summitu vytrubovat do médií. To je to, co vytýkáme panu premiérovi.

Jan Zahradil: Události, komentáře

Z médií

Jan Zahradil: Naše frakce evropských konzervativců, dnes třetí nejsilnější frakce v Evropském parlamentu, pana Junckera nepodpoří při hlasování v Evropském parlamentu. My jsme to říkali už před volbami. Jednak nesouhlasíme s tím principem, aby v podstatě Evropský parlament a evropské politické strany vnutily Evropské radě, tedy šéfům vlád, svého kandidáta.

Česko míří k euru, potvrdil Bohuslav Sobotka

Stanoviska a projevy

Přijetí eura je podle premiéra Bohuslava Sobotky „životním zájmem České republiky a jejích občanů“. Vláda proto podle něj nebude usilovat o vyjednání trvalé výjimky z části přístupové smlouvy, která přijetí společné měny České republice nařizuje.

V Evropském parlamentu musíme zastavit vlnu zeleného šílení

Z médií

(iDNES.cz) ODS bude pro Česko požadovat trvalou výjimku, aby nemuselo přijmout euro. Volební lídr strany Jan Zahradil je i pro zrušení sídla europarlamentu ve Štrasburku, což ušetří 200 milionů eur ročně. „A je třeba zastavit vlnu zeleného šílení, kdy si Evropský parlament klade různé závazky snížení emisí,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Zahradil.

K euru by Česká republika nemusela přistoupit nikdy

Z médií

ODS spustila svou kampaň pro volby do Evropského parlamentu a představila kompletní kandidátku. Prostor na ní dala dosud upozaďovaným tvářím i lidem notoricky známým. Lídrem voleb je europoslanec Jan Zahradil, „dvojkou“ jeho kolega Evžen Tošenovský. ODS hlásá v kampani „ne“ euru a stop růstu cen energií. Jednotnou evropskou měnu by Česká republika nemusela přijmout nikdy, říká Jan Zahradil v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.

Jan Zahradil: Zbavme se toho kýče

Z médií

Vraťme se na chvíli k druhému kolu prezidentských voleb. Nevolil jsem v něm ani Miloše Zemana ani Karla Schwarzenberga, tak si snad mohu dovolit následující slova: na pohádku o „zlém Milošovi“, který nás prodá Putinovi, a „hodném Karlovi“, který zachrání naši západní orientaci, jsem nevěřil tehdy a nevěřím ani teď, ani po všech Zemanových excesech. Je to politický kýč jak bič. Je nejvyšší čas si uvědomit, že politika není filmový nebo televizní scénář – tam ať si jednoduché, černobílé a romantické příběhy klidně slaví úspěch.