Jan Zahradil: Cameron se nechystá omezit volný pohyb

Stanoviska a projevy

Za mylné a nepodložené označil první místopředseda ODS Jan Zahradil spekulace, že se vláda Velké Británie chystá omezit volný pohyb v Evropské unii. „Opatření navrhovaná premiérem Davidem Cameronem míří primárně proti zneužívání sociálního systému, rozhodně ne proti principu volného pohybu, který občanům členských států umožňuje pracovat v kterékoli části EU,“ říká Jan Zahradil.

Europarlament coby kádrovák. Co na to pan Niedermayer?

Z médií

Bernd Lucke je německý profesor ekonomie a výrazný kritik jednotné měny euro. Tvrdí, že euro je špatně koncipované a že Evropu nespojuje, nýbrž rozděluje. Německá politická scéna to sice považuje za nemístné rouhání, stále větší část německé veřejnosti je ale opačného názoru.

Jan Zahradil: Události, komentáře

Z médií

Jan Zahradil: Naše frakce evropských konzervativců, dnes třetí nejsilnější frakce v Evropském parlamentu, pana Junckera nepodpoří při hlasování v Evropském parlamentu. My jsme to říkali už před volbami. Jednak nesouhlasíme s tím principem, aby v podstatě Evropský parlament a evropské politické strany vnutily Evropské radě, tedy šéfům vlád, svého kandidáta.

ČRo: Stalo se dnes

Z médií

Jan Zahradil: Už i v té vlastní straně paní Merkelové, v CDU, se začínají ozývat hlasy volající po nějakém sblížení s tou Alternativou pro Německo, protože i Němci sami si uvědomují, že Evropská unie nemůže pokračovat tak jako doposud a že ten federalistický kurz se vyčerpal.

Hyde Park (9.června)

Z médií

Bohumil KLEPETKO, moderátor: Dobrý večer. Od tohoto roku je po letech znovu prvním místopředsedou strany, která se po sebezničujícím skandálu kolem jejího, teď už bývalého, premiéra snaží zvednout, ale zatím se jí to příliš nedaří, spíš jako by bojovala o bytí a nebytí. Sám pak svou stranu jako lídr vedl do eurovoleb a i když ani v nich ODS úspěch neslavila a počítala … Čtěte dál…

Jan Zahradil: Rozhovor pro iHNed.cz

Z médií

(iHNed.cz) Volby nás bohužel zastihly na půli cesty ke změně ODS, říká europoslanec Jan Zahradil po nedělním jednání výkonného rady strany. Vedení ODS rozhodlo, že v lednu se uskuteční kongres, který zvolí vedení strany.

JAN ZAHRADIL: Vystoupit z EU – ano či ne?

Z médií

Před více než deseti lety, ještě před naším vstupem do EU, jsem v „Manifestu českého eurorealismu“ nastínil a také zdůvodnil možnost, že by ČR vůbec nevstoupila do EU, ale stala se místo toho členem EFTA (tehdejší předseda ODS Václav Klaus tenkrát tak radikální nebyl). Sesypal se na mne za to celý tehdejší politický i mediální establishment s tím, že podrývám českou vyjednávací pozici, že je to „anti-evropské“ atd. (dobové citáty jsou opravdu půvabné). Mám za to, že mne to opravňuje ke konstatování, že dnes není naše „nečlenství“ v EU zrovna na pořadu dne, aniž bych mohl být obviňován z konjunkturalismu.

JAN ZAHRADIL: Proč Nigel Farage nemůže být spojencem ODS

Z médií

Euroskeptik Nigel Farage je poslancem EP a šéfem UKIP (Strana nezávislosti Spojeného království). Je to také zábavný a charismatický řečník. S mnoha jeho názory na Evropskou unii lze klidně souhlasit. Jeho videa, v nichž si dělá legraci z Barrosa nebo van Rompuye, kolují na YouTube s rekordní návštěvností. Na sociálních sítích má početné, oddané a hlasité fankluby – včetně České republiky. So far, so good. Je však třeba jasně říci, a to zejména jeho českým fanouškům, že pro reálnou politiku je Farage jako spojenec nepoužitelný. Proč?

Jan Zahradil: Napětí v eurozóně bude dál narůstat

Z médií

17.06.2013 – Podle europoslance Jana Zahradila se bude napětí v eurozóně nadále stupňovat. „Na jedné straně zde bude tlak politických elit na další integraci a na straně druhé se bude stále zvyšovat nespokojenost voličů v jednotlivých členských státech s tím, co jim jejich vlastní politické špičky servírují,“ řekl v dnešním rozhovoru pro EurActiv český europoslanec Jan Zahradil. Mluvili jsme s ním o budoucnosti eurozóny, ale i působení České republiky v Evropské unii.