ČT24: Události, komentáře 27.11.

Z médií

Ono tak nejde o celou komisi, jako spíš o pana Junckera osobně, ale bohužel jemu osobně se nedůvěra vyjádřit nedá, musí se hlasovat o celé komisi, takže se hlasovalo o celé komisi. Já myslím, že on v tuhle chvíli není důvěryhodnou osobou.

TV Prima: Partie 16.11.

Z médií

Především mě překvapuje ten tón, který jeden ministr, v tomto případě ministr financí, nasazuje proti svému kolegovi. To jsou opravdu poměrně razantní, řekl bych, urážky, které zazněly na těch sociálních sítích. Já nevím, co přesně za tím je. Já nicméně vím, že pan Babiš se svým investičním fondem angažuje i ve zdravotnictví, že podniká tedy ve zdravotnickém byznysu, no, a z minulosti víme, že když panu Babišovi někdo sáhne na nějaký byznys, tak že ho to velmi rozzuří.

Události, komentáře 22.10.

Z médií

Junckerova komise dostala méně hlasů, když byla schvalována, než obě Barrosovy komise. A já jsem to řekl i ve svém projevu, já si myslím, že pan Juncker je člověk, který nemůže přinést do struktur Evropské unie nějaký nový vítr a tolik potřebné reformy. On je opravdu něco jako „stará struktura“, je to člověk, který prošel všemi možnými funkcemi za posledních 30 let a já jsem byl přesvědčen, že to chce někoho zvenku, někoho, kdo je schopen přinést jiný pohled, nový pohled, Evropskou unii trochu otevřít. Pan Juncker to podle mě není.

Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře 7.10.

Z médií

Každého toho eurokomisaře nakonec prověří čas a prověří ho náročnost těch úkolů. Já mohu pouze říci, že tam některá zadání od pana Junckera, od předsedy Evropské komise, se kterými já se třeba neztotožňuji, je toto zřízení funkce evropského prokurátora například.

Události, komentáře 7.10.

Z médií

Paní Jourová, zdá se, už ty problémy má za sebou a teď se bude muset soustředit na to své portfolio, které, jak už tady bylo řečeno, není nikterak jednoduché a ty jednotlivé odbornosti spolu zase až tak moc nesouvisí, takže uvidíme, jak se jí bude dařit. V každém případě já jí přeji úspěch.

Evropští konzervativci a reformisté posilují, Sulík ohlásil přestup

Stanoviska a projevy

Reformisté v Evropském parlamentu potvrdili své postavení třetí nejsilnější politické síly v Evropě. Známý slovenský ekonom a liberální politik Richard Sulík, zakladatel a předseda strany Svoboda a Solidarita (SaS), ve čtvrtek oznámil, že opouští frakci evropských liberálů a vstupuje do EKR, do frakce, ve které pracují i poslanci zvolení za ODS.

Evropského prokurátora nechceme

Stanoviska a projevy

Jeden z prvních úkolů, kterým by se Věra Jourová měla v Evropské komisi zabývat, je návrh na vytvoření úřadu evropského státního zástupce. Občanští demokraté ale se vznikem nového úřadu nesouhlasí. Věře Jourové to na prvním setkání s českými europoslanci řekl první místopředseda ODS Jan Zahradil.

Události, komentáře 16.9.: Asociační dohoda pro Ukrajinu

Z médií

Pokud by na Ukrajině nabyly vrchu nebo dokonce tu politickou reprezentaci ovládly síly extremistické, síly krajně pravicové nebo něco podobného, no, tak samozřejmě ta situace bude naprosto jiná. Zatím to vypadá, že nic takového nehrozí. A já věřím, že Ukrajina půjde dál demokratickou cestou a ne cestou nějakého radikalismu nebo krajního nacionalismu. Ale to se ukáže v těch následujících 15 měsících. Myslím si, že dnešní podepsání té asociační dohody, respektive její ratifikace evropským parlamentem byla dobrým politickým signálem.