Události, komentáře 22.10.

Z médií

Junckerova komise dostala méně hlasů, když byla schvalována, než obě Barrosovy komise. A já jsem to řekl i ve svém projevu, já si myslím, že pan Juncker je člověk, který nemůže přinést do struktur Evropské unie nějaký nový vítr a tolik potřebné reformy. On je opravdu něco jako „stará struktura“, je to člověk, který prošel všemi možnými funkcemi za posledních 30 let a já jsem byl přesvědčen, že to chce někoho zvenku, někoho, kdo je schopen přinést jiný pohled, nový pohled, Evropskou unii trochu otevřít. Pan Juncker to podle mě není.

Hyde Park (9.června)

Z médií

Bohumil KLEPETKO, moderátor: Dobrý večer. Od tohoto roku je po letech znovu prvním místopředsedou strany, která se po sebezničujícím skandálu kolem jejího, teď už bývalého, premiéra snaží zvednout, ale zatím se jí to příliš nedaří, spíš jako by bojovala o bytí a nebytí. Sám pak svou stranu jako lídr vedl do eurovoleb a i když ani v nich ODS úspěch neslavila a počítala … Čtěte dál…

Jste mimo, s Evropou si nevíte rady, řekl Zahradil Barrosovi

Stanoviska a projevy

Štrasburk, 11. září 2013 — Evropská unie se nedočká žádných změn k lepšímu, dokud ji povedou zástupci stávajícího federalistického mainstreamu, řekl dnes šéf europoslanců ODS Jan Zahradil v rozpravě s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem. Ten ve Štrasburku přednesl svůj každoroční „projev o stavu unie“. Zahradil byl jediným českým europoslancem, který v rozpravě vystoupil.

Jan Zahradil: Napětí v eurozóně bude dál narůstat

Z médií

17.06.2013 – Podle europoslance Jana Zahradila se bude napětí v eurozóně nadále stupňovat. „Na jedné straně zde bude tlak politických elit na další integraci a na straně druhé se bude stále zvyšovat nespokojenost voličů v jednotlivých členských státech s tím, co jim jejich vlastní politické špičky servírují,“ řekl v dnešním rozhovoru pro EurActiv český europoslanec Jan Zahradil. Mluvili jsme s ním o budoucnosti eurozóny, ale i působení České republiky v Evropské unii.

Jan Zahradil: Evropu potápí hlavně unijní blouznění

Stanoviska a projevy

Štrasburk, 23. května 2012 — Evropské instituce nejsou schopny pochopit podstatu současné krize ani nabízet občanům přijatelná řešení. V rozpravě Evropského parlamentu to řekl šéf europoslanců ODS Jan Zahradil. Výsledkem je podle něj atmosféra nejistoty a nepředvídatelnosti, která neumožňuje dosáhnout ani fiskální konsolidace, ani ekonomického růstu.

Jan Zahradil: Pánové Schuman nebo Monnet byli jistě schopní, ale jejich ideje jsou padesát let staré, tak prosím: přestaňme přemýšlet tak, jak přemýšleli oni.

Stanoviska a projevy

Předseda europarlamentní frakce Evropských konzervativců a reformistů dnes jednoznačně odmítl zavádění daně z finančních transakcí i stávající situaci, kdy země postižená dluhovou krizi nesmí opustit eurozónu. Vyslovil se i proti dalšímu přesunu pravomocí do Bruselu. Reagoval tak na „zprávu o stavu Unie“, kterou ve Štrasburku přednes předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Ten naopak požadoval novou celoevropskou smlouvu, která by dále oslabila postavení členských států.

Jan Zahradil: Jakl má pravdu. Pehe bohužel také

Z médií

Na rozdíl od J. Peheho to ale nepovažuji za něco normálního, nebo za projev slušného vychování. Myslím si spíš, že je to výraz celkem otřesné mocenské arogance, o kterou na evropském politickém nebi nebyla a není nikdy nouze.

Jan Zahradil: Kaczynski byl pravý polský patriot

Z médií

Ano, do dnešního post-demokratického, politicky korektního světa Evropské unie se jaksi nehodil. Ale v mých očích právě to jsou pro něj body navíc. Kaczynski byl patriot v pravém a zejména polském smyslu toho slova, nestyděl se za to, byl na to hrdý.

Na okraj pražského summitu : euronacionalisté se vztekají

Z médií

„Ve chvíli kdy se EU potýká se změnou svých zahraničně-politických struktur, aby měla větší vliv na globální úrovni, je tato schůzka dvojitou ztrátou – pro státy, které se zúčastní večerního summitu, i pro EU.“ Těmito slovy odsoudil Guy Verhofstadt, předseda liberální skupiny v Evropském parlamentu a bývalý belgický premiér, schůzku prezidenta Obamy s hlavami států střední a východní Evropy v Praze.