Represe držitelů zbraní nemá smysl

Stanoviska a projevy

Výbor Evropského parlamentu pro vnitřní trh má rozhodnout, zda posvětí nesmyslnou represi držitelů legálních zbraní. Podle představ Evropské komise by měly být například zakázány samonabíjecí sportovní a lovecké zbraně a v podstatě zlikvidovány cenné muzejní sbírky, to vše pod záminkou boje proti terorismu a organizovanému zločinu.

„Se zpřísněním podmínek nesouhlasíme a je na pováženou, že se absurdním návrhem komise vůbec zabýváme,“ řekl předseda Aliance evropských konzervativců a reformistů Jan Zahradil.  
„Teroristé a zločinci zásadně neútočí legálně drženými zbraněmi nebo muzejními exponáty. Komise měla jen dohlédnout na to, aby předpisy pro znehodnocování zbraní nebyly v některých členských zemích příliš benevolentní, a pokusit se zakročit proti černému trhu. Výsledkem snahy o odzbrojení obyvatel ale bude pravý opak: posílení nelegálního obchodu a mnohem bezpečnější prostředí pro teroristy.“
Pokud by prošla přísnější celoevropská regulace, jen v České republice by se dotkla několika desítek tisíc zbraní, které by stát musel držitelům zabavit a pravděpodobně i vyplatit finanční náhradu.
„Setkali jsme se s tím, že řada evropských států na svém území střelné zbraně vlastně nevidí ráda. Je to jejich volba a my ji respektujeme. Nelze ale souhlasit s tím, aby k podobným restrikcím byla nucena Česká republika, jejíž přísná a funkční zbraňová legislativa by naopak mohla být vzorem dobré regulace pro celou Evropu,“ dodal Jan Zahradil.