Monitoring EU – červenec 2015

Publikace

Vážené dámy, vážení pánové,

léto přineslo z hlediska volného obchodu hned dvě dobré zprávy. V úterý 4. srpna bylo uzavřeno vyjednávání o liberalizaci obchodu mezi EU a Vietnamem. Tato smlouva, kterou mám v Evropském parlamentu jako zpravodaj na starosti, pomůže v příštích sedmi letech odstranit 99% tarifních bariér a výrazně podpoří i český export. Na podzim ji čeká schvalování v Evropském parlamentu a posléze ratifikace v celé osmadvacítce. 

Na svém posledním červencovém zasedání pak europarlament konečně podpořil vyjednávání o transatlantickém obchodním a investičním partnerství(TTIP), včetně potřebných reforem mechanismu řešení sporů mezi investory a státy. Tento často démonizovaný mechanismus, ISDS, je běžnou součástí obchodních smluv a naši partneři v USA na něm logicky trvají. Je ale samozřejmě nutné, aby arbitráže nezasahovaly do národních právních rámců a aby byly transparentní. Na podobných reformách trváme a já osobně jsem rád, že v Evropském parlamentu pro jednou zvítězil zdravý rozum.

To se ovšem nedá říci o „řešení“ další z nekonečné řady řeckých krizí. Lídrům eurozóny se podařilo donutit Řecko k reformám, ovšem za vysokou cenu. Z ekonomického hlediska dává smysl jedině návrat Řecka k vlastní měně, což je ale nepřijatelné pro evropské lídry a kupodivu i pro současnou řeckou reprezentaci, která radši zvolila cestu jakéhosi protektorátu eurozóny. Čas ukáže, zda je takové řešení pro Řeky a pro evropské daňové poplatníky udržitelné. Já si to nemyslím.

Dámy a pánové, přeji vám dobrý zbytek léta a příjemné čtení.